Okręgowy Zjazd
Nowe wędkarskie władze
W niedzielę, 27 lutego w Wąbrzeźnie obradował XIII Okręgowy Zjazd Delegatów Polskiego Związku Wędkarskiego w Toruniu. Podsumowano dorobek minionej, przedłużonej przez pandemię, pięcioletniej kadencji, przyjęto uchwałę nakreślającą kierunki działania na najbliższe lata, wybrano nowe władze. Nim to jednak nastąpiło wielu wędkarzy, działaczy społecznych, długoletnich pracowników uhonorowano odznaczeniami państwowymi, odznakami „Zasłużonych dla rolnictwa”, dla „Polskiego Związku Wędkarskiego”.
Min. Złotym Krzyżem Zasługi udekorowano Stanisława Wonatowskiego, długoletniego inspektora ochrony wód, Zbigniewa Tyde, przez kilka kadencji skarbnika PZW w Toruniu.
W obradach toruńskiego sejmiku wędkarskiego uczestniczyło wielu znamienitych gości, wśród nich parlamentarzyści senator Ryszard Bober, posłowie Jan Krzysztof Ardanowski, Arkadiusz Myrcha, a także Krzysztof Ciecióra podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Józef Ramlau wicewojewoda, Leszek Orzechowski członek prezydium ZG PZW, starostowie i przedstawiciele lokalnych samorządów, na co dzień udzielając pomocy i współpracujący z wędkarzami.
Podczas tajnych głosowań wyłoniono nowe władze Okręgu. Prezesem został Arkadiusz Gościnny z Grudziądza, absolwent Wydziału Pedagogiki i Psychologii Akademii Bydgoskiej, pułkownik Służby Więziennej w stanie spoczynku, przez wiele lat pełniący służbę w więziennictwie, ostatnio jako dyrektor Zakładu Karnego w Bydgoszczy – Fordonie, od niedawna emeryt służb mundurowych, lat 51, wędkuje odkąd pamięta.
W ten sposób dokonała się zmiana pokoleniowa na stanowisku prezesa. Arkadiusz Gościnny zastąpił Mirosława Purzyckiego, związanego z toruńskim Okręgiem od początku jego powstania, od połowy lat siedemdziesiątych ubiegłego wielu. Mirosław Purzycki przez wiele lat był dyrektorem, a następnie prezesem toruńskich wędkarzy. Przeprowadził ich bezpiecznie omijając wszelkie rafy, dbał o powiększenie stanu wód toruńskich wędkarzy, gospodarzących obecnie na 184 jeziorach oraz 6,5 tys. ha rzek. Każdego roku na zarybienia przeznaczano ok. 3 miliony złotych, a jedna trzecie narybku pochodziła z własnej wylęgarni w Grzmięcej. Za czasów ustępującego prezesa zrezygnowano z gospodarskich odłowów, pozyskiwano środki z europejskich funduszy min. na rozbudowę i modernizację ośrodka hodowlanego w Grzmiący, rozwijano współpracę z ośrodkami naukowymi, instytutami badawczymi w Polsce i Niemczech. Z każdym rokiem wzrastała liczba wędkarzy toruńskiego okręgu, dzięki czemu, mimo wzrostu kosztów płaconej dzierżawy za wody, nie podwyższano w ostatnich latach wędkarskich składek. Dziękując Mirosławowi Purzyckiemu niemal za półwieku pracy na rzecz wędkarzy, wyróżniono go tytułem Honorowego Prezesa.
Do nowego Zarządu Okręgu w tajnym głosowaniu wybrano:
Atamańczuk Czesław
Baran Mariusz
Budziak Wiesław
Byczyński Zbigniew
Charchuła Andrzej
Chrapiński Karol
Fijołek Jerzy
Fordoński Bartosz
Gładysz Andrzej
Góras Sylwester
Janiszewski Stefan
Jaroszek Andrzej
Kamiński Piotr
Kordalski Radosław
Kossowski Dariusz
Kowalski Piotr
Kozłowski Marek
Krygier Bogdan
Leniak Dariusz
Lisewski Roman
Majewski Mieczysław
Natkowski Michał
Pawlik Marek
Pawlicki Zbigniew
Różalski Ryszard
Sadowski Lech
Surowiec Jacek
Świątkowski Waldemar
Wierzbowski Andrzej
Zaleśkiewicz Marcin
Na XXXII Krajowym Zjeździe Delegatów PZW toruńskich wędkarzy reprezentować będą:
Arkadiusz Gościnny
Andrzej Gładysz
Karol Chrapiński
Jacek Lurka
Na zdjęciach
W toruńskim zjeździe uczestniczyło 192 delegatów, spośród 193 wybranych.
Wielu wędkarzy, pracowników uhonorowano odznaczeniami państwowymi, resortowymi, związkowymi. Wyróżnieni „Złotymi Krzyżami Zasługi”: Stanisław Wonatowski i Zbigniew Tyde z (od lewej) wicewojewodą Józefem Ramlau, podsekretarzem stanu Krzysztofem Cieciórą i posłem Janem Krzysztofem Ardanowskim ( z prawej).
Mirosław Purzycki ( w środku, drugi z lewej) przez niemal pół wieku działał na rzecz toruńskich wędkarzy.
Nowym prezesem został Arkadiusz Gościnny, który przyznaje, że wędkuje odkąd pamięta.