Spotkanie z Rolniczą Spółdzielnią Produkcyjną ODNOWA w Wielkiej Nieszawce oraz Wójtem Gminy Wielka Nieszawka

W dniu 12 kwietnia 2023 roku odbyło się spotkanie pomiędzy przedstawicielem Okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego w Toruniu a Panią Prezes Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej „ODNOWA” w Wielkiej Nieszawce oraz Wójtem Gminy Wielka Nieszawka w sprawie zniszczeń drogi prowadzącej od wału w kierunku rzeki Wisły w Wielkiej Nieszawce, a także zanieczyszczeń linii brzegowej.

RSP „ODNOWA” zgłasza, że umowna droga, którą poruszają się wędkarze w celu dotarcia do łowiska, a będąca własnością Spółdzielni jest systematycznie niszczona przez ciężkie samochody. Ponadto jeżeli na wskazanej drodze pojawi się woda to ujeżdżane są nowe drogi, zazwyczaj na użytkowanych przez Spółdzielnię Rolniczą polach, niszcząc w ten sposób posiane tam uprawy. W opinii Pani Prezes RSP „ODNOWA”,  drogi rozjeżdżają również osoby poruszające się na quadach, które jeżdżą rekreacyjnie pojazdami terenowymi, a nie stanowią grupy wędkarzy.

Podczas spotkania z przedstawicielem Okręgu doszło do porozumienia, iż producenci rolni są skłonni udostępnić ww. drogę. Na ten moment nie zostaje ona zamknięta dla osób chcących dotrzeć do rzeki Wisły, jednak jeżeli droga będzie w dalszym ciągu rozjeżdżana to RSP „ODNOWA” podejmie działania w kierunku zamknięcia przejazdu do linii brzegowej rzeki Wisły w obszarze Wielkiej Nieszawki z uwagi na szkody poczynione przez wędkarzy i osoby poruszające się na quadach.

Załączone poniżej zdjęcia pokazują stan drogi dojazdowej na początku sezonu wędkarskiego. Sytuacja może pogorszyć się, jeżeli nie będziemy dbać o kształt gruntu i szanować własność RSP „ODNOWA”.

Okręg Polskiego Związku Wędkarskiego w Toruniu apeluje do kolegów wędkarzy, abyśmy wszyscy uszanowali inicjatywę udostępnienia gruntu przez RSP „ODNOWA” do wspólnego jego korzystania.

RSP „ODNOWA” wraz z Wójtem Gminy Wielka Nieszawka alarmują również o problemie zanieczyszczenia linii brzegowej rzeki Wisły pomiędzy ostrogami. Wśród śmieci znajdują się głównie plastikowe opakowania po zanętach i przynętach sugerujących, że odpady zostały pozostawione przez wędkarzy. Gmina informuje, że dotychczas z własnej inicjatywy uprzątnęła osiem worków odpadów.

Wójt Gminy Wielka Nieszawka pragnie, aby gmina stanowiła zieloną enklawę. Wójt Gminy planuje zagospodarować teren przybrzeżny, wyodrębniając miejsca rekreacyjne, jak również miejsca do wodowania łodzi. W przypadku, gdy pozostawianie mienia wspólnego w należytym stanie nie będzie respektowane, wówczas interesy wędkarzy nie będą uwzględniane w planach zagospodarowania linii brzegowej rzeki Wisły na terenie gminy Wielkiej Nieszawki.

Przedstawiciel Okręgu oświadczył, iż Okręg PZW w Toruniu nie ponosi odpowiedzialności za zanieczyszczenia pozostawione przez kolegów wędkarzy. Każdy wędkarz zobowiązany jest do przestrzegania zapisów Regulaminu Amatorskiego Połowu Ryb na Wodach Okręgu PZW w Toruniu. Zgodnie z zasadami, wędkarz zobowiązany jest utrzymać w czystości stanowisko wędkarskie w promieniu 5 m od zajmowanego łowiska wędkarskiego, bez względu na stan, jaki zastał przed rozpoczęciem połowu.

Loading